CK46-400Y Power Turret Milling and Turning Machine Tool
Processing Capabilities
  • Maximum swing diameter over bed: Ø600 mm
  • Maximum turning diameter × length: Ø350 / 380 mm
  • Maximum machining diameter: Ø460 / Ø520 mm
Spindle
  • Spindle speed: 3000 / 4000 rpm
  • Maximum spindle speed: 4000 / 6000 rpm
  • Spindle bore (X-axis): 260 mm
Axis Travel
  • X-axis travel: 70 / 100 mm
  • Y-axis travel: 70 / 100 mm
  • Z-axis travel: 400 mm
Rapid Traverse Speed
  • X-axis: 24 m/min
  • Y-axis: 20 m/min
  • Z-axis: 24 m/min
Tool System
  • Number of tool holders: 12 / 15 stations
  • External turning tool holder size: 20 × 25 mm
  • Number of side powered tool heads: 1–15
  • Powered tool holder shank diameter: 16 mm
  • Inner diameter of tool holder: 25 / 30 mm
  • Tool stroke (up and down): 70 / 100 mm
Motor Power
  • Spindle motor power: 11 / 15 kW
  • X-axis motor power: 2.4 / 3.1 kW
  • Y-axis motor power: 1.7 / 2.4 kW
  • Z-axis motor power: 2.4 / 3.1 kW
  • A-axis motor power: 3.1 / 5.5 kW
Other Specifications
  • Cooling pump motor power: 1.2 kW
  • Hydraulic station motor power: 1.0 / 1.5 kW
  • Cooling tank capacity: 50 L
  • Hydraulic station capacity: 36 L
  • Lubrication device capacity: 2 L
  • Total power: 15 KVA
Dimensions & Weight
  • Distance from spindle center to ground: 1150 mm
  • Machine size (L × W × H): 2650 × 1720 × 1900 mm
  • Total weight: 3800 / 4000 kg
Category:
CK46 / CK52-400Y CNC Turning & Milling Center
With a maximum swing diameter of up to Ø600 mm and a maximum machining diameter of Ø460 (CK46) / Ø520 (CK52), this machine is suitable for medium and large precision components. The Y-axis design enables off-center machining, allowing complex contour processing and reducing secondary clamping.